Su Soğutma Kulesi

GENEL

 Soğutma projelerinde kondersen suyunun soğutulması için kullanılan Su Soğutma Kulelerinin görevi su ekonomisi sağlamaktır. İlerleyen teknoloji ile çeşitli su soğutma kuleleri dizaynları geliştirilmiştir. Radyal fanlı su soğutma kuleleri de bu dizaynlardan biridir. ASK SERİSİ Su Soğutma Kulelerinin çalışma prensibi farklı iki akışkanın(hava ve su) ters akışıyla , yüksek ısı transfer alanı sağlamış üniform ve özel dağıtım düzenine sahip dolgular üzerine suyun yukarıdan aşağıya; havanın ise aşağıdan yukarıya gönderilmesiyle, su ısısını havaya vermek suretiyle soğurması prensibine göre çalışmaktadır.

 

 FAN SEÇİMİ

 Radyal su soğutma kulelerinde kullanılan radyal fanlar çift emişli ve sık kanatlı tiptedir. Bu fanların seçiminde hava basıncı ve debisi, fan devri ve ses şiddeti optimum (bu şartları kapsayan ve en uygun kullanım) çalışma noktaları dikkate alınır. Bu şartlara uygun yüksek verimli fanlar kullanılır.

 

Teknik özellikleri

a) Kule Gövdesi: Kule gövdelerinin yapımında kabul edilmi standart kontrüksiyon galvanizli sacdan penellerin civata somunlarla birleştirilmesinden oluşmaktadır. Modüler bir sisteme göre yapılmış olan dizaynda kapasitenin büyümesi ile panellerin sayısıda cartmaktadır. ( İkiz Kule ). Kule gövdesiayrıca iki kat epoksi boya ile boyanmıştır. Bazı özel nedenlerle, isteğe uygun olarak konstrüksiyon DKP sacdan da yapılıp üzerleri arzu edilen renkte boyanmaktadır. Bu özel halin siparişle beraber belirtilmesi gerekmektedir.

b) Dolgu Malzemesi: Isı transfer alanı maksimum olan dolgu malzemesi, PVC’den yapılmaktadır. Su ve havanın akışında en çok ısı transferini sağlayacak özel formda imal edilen PVC tabakaları kolayca montajları ve sökülmelerine olanak sağlayan bir dizayn ile karkasın içine yerleştirilmiştir.

c) Eliminatörler: Kule ünitesinden ısısı yükselmiş olarak çıkan havanın içinde sürüklenmiş su zerreciklerinin havadan ayırmak için dağıtım borusunun üzerine eliminatörler monte edilmiştir. Özel olarak dizayn edilmiş bu eliminatörler hava içinde sürüklenerek geçen su zerreciklerini maksimum düzeyde tutarlar / sürüklenme kaybı %0.2’nin altındadır). Eliminatörler dizaynından dolayı zorlanmış hava sürkülasyonu yoktur. Dolayısıyla fan motorunun aşırı güç tüketimi söz konusu değildir.

d) Su Dağıtım Borusu: Dönüş suyunun  dolgu malzemelerinin üzerine pülverize bir şekilde dağıtımını sağlar. Dolgu Malzemelerinin tüm yüzeylerini ıslak tutabilmek için dağıtım borusuna delikler açılır. Bu delikler dağıtım borusundan geçen suyun; pülverizesini maksimum su basıncından tutulmasını öngörerek uygun aralıklarda açılır.

e) Fan: Kulelerde statik ve dinamik balansı alınmış, sık kanatlı, korozif ortama dayanıklı çift emişli radyal fanlar kullanılmaktadır. Bu fanlar  düşük devirli , kayış-kasnak tahrikli olup sesiz ve titreşimsiz çalışırlar.

f) Su yönlendiricleri: Dağıtım borusuna açılan deliklerden geçen su, dağıtım borusunun hemen üzerine yerleştirilmiş şapka biçimindeki su yönlendiricisine çarpar ve pülverize olur. Yönlendiriciye çarpan su, kule dolgu levhalarının yüzeyini yalayarak aşağıya doğru maksimum teması sağlayacak şekilde akar.